Gruda

 

Rozpoczyna się sezon jesienno-zimowy, który charakteryzuje się chłodnymi, deszczowymi dniami oraz błotnistym podłożem na padokach i pastwiskach oraz dłuższym czasem przebywania koni w stajni. Niestety kolejny raz pojawia się problem stary jak świat czyli gruda.

 

Co to jest gruda?

Gruda u koni jest to ostre wypryskowe zapalenie skóry, które bardzo szybko przechodzi w formę przewlekłą. Rozpoczyna się w zgięciu pęcinowym i najczęściej dotyczy kończyn miednicznych. Gdy trwa bardzo długo dochodzi do stwardnienia tkanki podskórnej w tej okolicy.

 

Jakie są czynniki sprzyjające wystąpieniu grudy u koni?

Konie osłabione, posiadające długie szczotki są bardziej narażone na wystąpienie grudy. Ponadto sprzyjają jej mokre, błotniste padoki, stajnia z głęboką, mokrą ściółką, a zimą sól. Wilgoć, sól oraz ekskrementy macerują delikatną skórę zgięcia pęcinowego, co umożliwia łatwiejsze wnikanie bakterii, grzybów i pasożytów. Najczęstszą przyczyną grudy są bakterie beztlenowe, ale także w zeskrobinach można stwierdzić obecność świerzbowców.

 

Jakie są objawy grudy?

Początkowo obserwuje się zaczerwienienie skóry w zagięciu pęcinowym. Pojawia się świąd. Następnie można zaobserwować wysięk oraz strupy, ewentualnie łuski.

 

Jak wyleczyć grudę?

Najważniejszym czynnikiem jest poprawa warunków higienicznych. Bardzo ważne jest zapewnienie suchej ściółki i częsta jej wymiana. Jeżeli nie spełnimy tego warunku gruda może mieć charakter nawrotowy. Gdy mamy do czynienia z lekkim przypadkiem to zastosowanie preparatów z tlenkiem cynku, który ma działanie osuszające (np. derbymed Puder-spray) pomoże nam się pozbyć problemu grudy. Jeżeli jednak zmiany są poważne, ropiejące i nie ustępują przy standardowym leczeniu, należy zwrócić się do lekarza weterynarii, ponieważ może okazać się konieczne zastosowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych lub przeciwpasożytniczych.

 

Jak powinno wyglądać przygotowanie skóry do leczenia miejscowego grudy?

Jeżeli mamy do czynienia z długimi szczotkami należy je w delikatny sposób skrócić, by preparaty stosowane miejscowo mogły łatwiej dotrzeć do chorobowo zmienionej skóry. Zmienioną okolicę należy oczyścić wodą z mydłem lub środkiem odkażającym (np. zawierającym chlorheksydynę) usuwając zanieczyszczenia i zaschły wysięk, a następnie obficie spłukać wodą. Skórę należy dokładnie osuszyć. Dopiero na tak przygotowana skórę możemy stosować preparaty z tlenkiem cynku (np. derbymed Puder-spray) lub leczenie zaordynowane przez lekarza weterynarii.

 

W jaki sposób derbymed Puder-spray wpływa na zmienioną skórę?

Derbymed Puder-spray dzięki zawartości tlenku cynku ma działanie antyseptyczne, wysuszające, gojące, a także zabezpieczające przez zabrudzeniami i promieniami UV. Bardzo dobrze przylega do skóry tworząc warstwę ochronną, a dzięki zawartości olejków roślinnych z arniki, nagietka, rumianku wspomaga naturalne procesy  samoleczenia, wspiera prawidłowe funkcjonowanie skóry, koi i łagodzi, zapobiega odwodnieniu tkanek, które często towarzyszy procesom zapalnym oraz zwiększa elastyczność skóry. Olejek z oregano zawiera fenol, który ma właściwości antyseptyczne, ponadto zapewnia skórze gładkość i elastyczność, a dodatkowo jego zapach odstrasza muchy i komary.